LINE 6 Variax a Fender Stratocaster

Koupil jsem na eBay v USA kytaru Fender Stratocaster American Deluxe HSS, celá transakce trvala týden od zaplacení pro dodání až domů. Stav kytary je perfektní dokonce jsem sundával fólii na vrchním krytu těla. Napíšu svoje první dojmy a porovnám ji s kytarou LINE 6 Variax 700.

Podrobný popis kytary Fender je zde na kytary.cz,  barva je trochu odlišná, ale výbava odpovídá. Podrobný popis kytary Variax je za na kytary.cz, opět v jiné barvě. Zajímavé je, že cena je současnosti skoro stejná. Tam najdete fakta, já se zaměřím spíš na subjektivní dojmy a hlavně porovnání.

Tělo a krk

Fender má tělo perfektní, s obloukem pro pravou ruku je ideální. Variax má tělo dobré, není to placka, ale oblouk pro pravou ruku, který jsem objevil u Fendera mi tam chybí. Krk Fender je užší, víc mi vyhovuje širší krk Variaxu, spodní oblouk krků je u obou podobný, což je dobře.  Prsty mi lépe klouzaly na Fenderu, ale lepší stabilitu měly na Variaxu. Fender má zatím ve vyšší poloze vyšší dohmat strun, asi se ho pokusím snížit, u Varixu jsem to udělal a pomohlo to. Celkové zpracování je u obou kytar velmi dobré, mírně vítězí Fender.  S Fenderem se dodává lepší kufr.

Hardware

Obě kytary mají tremolo, Fender jednozvratné, Variax dvouzvratné podobného typu. Páka tremola je u Fendera šroubovací u Variaxu nasouvací, možná je lepší u Variaxu, protože při hře nebimbá. U Fendera jsem musel povolit pružiny tremola, protože byly dotaženy na maximum. Zásadní rozdíl je v nultém pražci a mechanikách. Fender má kluzný nultý pražec, to znamená, že struna plynule projíždí, dále má zamykatelné mechaniky, což urychlí výměnu strun a zabrání prokluzu při nových strunách a použití tremola. Variax má klasický nultý pražec a klasické mechaniky. Rozdíl v ladění je velmi významný ve prospěch Fendera i při použití tremola struny držely. Což se nedá říci o Variaxu, kde tremolo z důvodu rozlaďování nepoužívám. Po zkušenosti s mechanikou Federu rozhodně plánuji změnit mechaniku Variaxu, pokud nebudu měnit celý krk, abych měl pouze jeden typ pro hraní.

Snímače a elektronika

Variax má piezo snímače v kobylce  pro svou specifickou tvorbu zvuku,  a je velmi příjemné hrát na tělo kytary bez snímačů, také brum při zkreslených zvucích jsem znovu objevil až s Fenderem. Fender HSS má 3 snímače 2x single a 1x humbuking u kobylky. Speciální přepínač S1 Fenderu umožní použít až 10 kombinací zapojení snímačů. První dojmy potvrzují správnost rozhodnutí koupit HSS Fender, protože kobylkový snímač skutečně pomáhá při zkresleném zvuku. Problém u Fendera je kontakt trsátka s prostředním snímačem.

Zvuk

Fender má měkký klasický zvuk, specifický pro tento typ kytary a velmi příjemný, protože  je spojen s mnoha světovými kytaristy. Kobylkový dvojitý snímač dodá šťávu zkresleným zvukům. Zvuk je velmi vyrovnaný se zdůrazněnými basy a dá se s ním velmi dobře pracovat. Vynikající je ve spojení s chorusem. Někdy zvuk působí rozostřeně, pokud potřebujete konkrétní tóny.

Variax má zvuk neutrální, ostřejší a simulace dvojitých snímačů nedosahuje potřebné měkkosti. Ale je více agresivní, pokud je potřeba. Simulace akustické kytary, nebo dvanáctistrunné kytary na pódiu je jedinečná a nemá konkurenci, podobně s simulací přeladění. Variax simuluje Fender Stratocaster z roku 1959, takže porovnávat tento zvuk s Fenderem Stratocastrem z roku 2007 nemá smysl.

Obě kytary se dobře doplňují Fender jako hlavní kytara a Variax jako záložní pro specifické zvuky.

Ukázka VariaxFender.mp3 (2 MB)