Kyrara Variax

Trochu odbočím od multiefektu, ale zůstanu u LINE 6. V lednu 2008 se objevil Gibson Les Paul s automatickým laděním a přelaďováním, vzápětí  Fender Stratocaster také s laděním a navíc se simulací jiných kytar. Zaujalo mne to, ale cenově byly poněkud výše. Na Wikipedii jsem našel, že kytarovou simulací se zabývá firma LINE 6 už několik let. Tak jsem navštívil web a viděl několik videí na youtube. Zjistil jsem, že vzhledem ke kurzu koruny k libře je v Anglii velice zajímavá cena za Variax 700 s tremolem v červené barvě (nemluvě o USA).  Objednal jsem, zaplatil jsem, čekal jsem asi měsíc (značně nervózně) a pak mi přišla. Fender Telecastr , co jsem do té doby měl, jsem opatrně odložil, ale už jsem na něj od té doby nehrál, koupil si ho ode mne druhý kytarista z Marshall Malinovsky. Vzápětí jsem absolvoval i dvě nahrávání v různých kapelách a několik koncertů už jen s Variaxem.

Koho zajímají podrobnosti o kytarách Variax, ať si je  najde ve Wikipedii nebo na webu LINE6, je i recenze na Muzikus.

Jak zhruba rok tuto kytaru používám?

Doma: Zkouším různé zvuky při jamování, především jazzové kytary a speciální kytary. Asi jen jednou za poslední půl rok jsem zapnul software Workbench pro Varix, kde se dá nastavit libovolná kombinace, těla a snímačů. Možná se k tomu nějak dostanu později.

Zkoušky a živé hraní: Nejdříve jsem si vybral 5 zvuků do první programovatelné polohy (Telecaster, Stratocaster, Les Paul, něco jazzového, akustickou kytaru), tyhle zvuky jsem pak přepínal podle nálady. Dnes, protože POD X3 Live může přepínat i zvuky ve Variax, mám spojený typ kytary s typem zvuku v multiefektu. Občas samozřejmě odbočím a něco někam přepnu, ale v zásadě jsem schopen odehrát celý večer pouze pomocí přepínání POD X3 Live a korekce hlasitosti na kytaře (repertoár je stylově značně různorodý.

Studio: Vše bylo hodně narychlo, takže na experimenty nebyl moc čas. Potěšil akustický zvuk, použil jsem dvanáctistrunnou kytaru, banjo a sitár. Jinak jsem použil základní zvuky, viz živé hraní. Výsledky si lze poslechnout na https://www.last.fm/music/Rakousko-Uhersko/Solopisky+2008.